گام سیم بکسل

گام سیم بکسل

گام سیم بکسل

نحوه پیچیده شدن چندین رشته سیم به دور هسته مرکزی سیم بکسل را گام سیم بکسل می گویند و دارای انواع گوناگونی می باشد که در زیر به توضیحات کاملی در مورد انواع آن میپردازیم .

انواع گام سیم بکسل :

گام نا منظم (Regular Lay) :

شایع ترین گام که در آن سیم را در یک جهت و رشته در جهت مخالف بر روی هسته پیچیده می شود را گام  نا منظم مینامند.در این نوع گام احتمال پیچ خوردگی و جدا شدن کمتر می باشد و  دارای مقاومت بالایی می باشد.

گام لنگ (Lang Lay) :

سیم در رشته ها و رشته های سیم بکسل در یک جهت می باشند که به گام لنگ معروف می باشد.مزایای این گام افزایش مقاومت در برابر سایش،انعطاف پذیری و مقاوت بیشتر در برابر پارگی می باشد.

گام راست (Right Lay) :

در این گام رشته سیمها در اطراف هسته به  سمت راست پیچیده شده اند که این گام جزء گامهای رایج سیم بکسل می باشد.

گام چپ (Left Lay) :

در این گام رشته سیمها در اطراف هسته به  سمت چپ پیچیده شده اند،مورد استفاده این گام سیم بکسل در شرایط خاصی مانند ابزارهای حفاری می باشد.

گام متناوب (Alternate Lay) :

رشته های متناوب از راست به صورت کاملا منظم و با گام لنگ راست تشکیل گام متناوب سیم بکسل را میدهد ،ترکیبی از بهترین ویژگیهای گام لنگ منظم برای اتواع جرثقیل و یا وینچ می باشد.

جرثقیل برقی سیم بکسلی

جرثقیل

علاوه بر داشتن اطلاعاتی کامل در صورت نیاز به خرید این محصول میتوانید از طریق همین سامانه سفارش خرید خود را تکمیل کرده و خرید خود را به آسانی انجام دهید.
تاریخچه جرثقیل :

برای اولین بار توسط یونانیان باستان با استفاده از چوب اختراع شد و برای استفاده از این وسیله کاربردی از مردان و حیوانات استفاده میشد ،اما در طول زمان و به صورت تدریجی جرثقیلها توسعه پیدا کرده و همانطور که امروزه شاهد آن می باشیم در بارگذاری ،تخلیه کشتی ها ، ساخت و ساز و….. بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

جرثقیل (گرانبر) چیست :

یک نوع ماشین می باشد ، به طور کلی این ماشین به طناب یا همان سیم بکسل ،زنجیر و قرقره مجهز می باشد ، نحوه کار به این صورت می باشد که میتواند مواد را به صورت عمودی و افقی جا به جا کند و عمدتا برای جابه جایی انواع مواد سنگین استفاده می شود.

به عنوان یکی از ابزارهای مهم در صنعت ،ساختمان سازی ، کارخانه جات و … به شمار می آید و کاربرد بسیار مهمی در جا به جایی انواع اجسام را ایفا میکند.

همانطور که همه ما میدانیم برای جابه جا کردن اجسام سنگین و بسیار سنگین به هیچ عنوان نمیتوان از نیروس انسانی کمک گرفت و برای انجام این کار از این ماشین استفاده میشود .

انواع جرثقیل :

دستی : این نوع همانطور که از نامش مشخص میباشد با استفاده از نیروی انسانی و به صورت دستی برای جابه جایی استفاده می شود.

برقی : نمونه پیشرفته دستی می باشد به دین صورت که نیروی انسانی در این نوع حذف شده و تمام کارها توسط موتور برقی و ریموت کنترلها انجام می شود ،

جرثقیل برقی زنجیری

جرثقیل برقی سیم بکسلی

جرثقیل برقی سیم بکسلی تک فاز

انواع دیگر شامل برجی،سقفی ، دروازهای ، بازویی و آویز میباشد.

سایز سیم بکسل

سایز سیم بکسل

سایز سیم بکسل

اندازه قطر سیم بکسل :

اندازه قطر سیم بکسل به رشته سیم هایی که به دور هم پیچیده شده و یک سطح مقطع را تشکیل میدهند گفته میشود که این اندازه را می توان با کولیس اندازه گیری نمودو در شکل بالا نحوه اندازه گیری قطر سیم بکسل را مشاهده می فرمایید(در عکس سمت چپ نحوه نا درست اندازا گیری توسط کولیس نشان داده شده است و عکس سمت راست نحوه اندازه گیری صحیح قطر سیم بکسل را مشاهده می فرمایید).

 

سطح مقطع :

سطح مقطع گالوانیزه برای محیطهای خورنده در دسترس می باشد.ژاکت پلاستیکی نیز در بعضی از سازه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

درجات سیم :

شایع ترین نمرات سیم بکسلهای مورد استفاده عبارتند از 1420-1770 N/mm², and 1860N/mm²

فولاد ضد زنگ و سیم های مخصوص دیگر برای برنامه های خاص و تجهیزات خاصی ارائه شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

کابلها با سیم های گرد ساخته می شوند،سیم مثلثی شکل نیز برای استفاده در سازه های خاص انتخاب می شوند.

به طور کلی قدرت بالای سیم سبب این می شود که شکل پذیری پایین تری داشته باشد.

 

سایز سیم بکسل در سایش و خمش  :

مقاومت سایشی در مقابل خمش و مقاومت در برابر پاره گی،در حالی که این امکان وجود دارد ،احتمال اندکی وجود دارد که یک دستگاه را بتوان یافت که برای آن یک سیم بکسل مناسب و مخصوص آن طراحی و تولید شده باشد بلکه سیم بکسلها همانطور که گفته شد با مقاومت های مختلفی از لحاظ سایش ،خمش و پاره شدن تولید می شود و برای انتخاب سیم بکسل مناسب ، دستگاه و نوع کاربرد آن آنالیز شده و با توجه به حیطه کاری آن سیم بکسل مناسب انتخاب می شود.

به عنوان مثال سیم بکسل 6 رشته ، سیم بکسل 8 رشته ، سیم بکسل نتاب

 

دو عامل مهم برای انتخاب سیم بکسل مناسب ( سایز سیم بکسل ) :

دو عامل بسیار مهم که در انتخاب سیم بکسل برای دستگاه مورد نظر  1- مقاومت در برابر سایش  2- مقاوم در برابر خم شدن می باشد.

زاویه عبور سیم بکسل سیستمهای بالا کششی

زاویه عبور سیم بکسل سیستمهای بالا کششی

زاویه عبور سیم بکسل سیستمهای بالا کششی

زاویه عبور سیم بکسل سیستمهای بالا کششی

 

جرثقیل برقی سیم بکسلی

جرثقیل برقی سیم بکسلی

جرثقیل برقی سیم بکسلی نوعی از جرثقیل سقفی می باشد که برای اتصال قلاب از سیم بکسل استفاده میکند. بصورت معمول ظرفیت وزنی جرثقیل سیم بکسلی از جرثقیل برقی زنجیری بالاتر می باشد و در تناژ بالای 10 تن الی 50 تن به جرثقیل زنجیری ارجخیت پیدا می کند. سیم بکسل با جمع شدن بر روی درام در جرثقیل برقی سیم بکسلی در راستای افق اندکی حرکت می کند که یکی از معایب جرثقیل برقی سیم بکسلی محسوب میشود. استفاده از بلبرینگ در ساختار این نوع جرثقیل ها و حرکت نرم آنها حداقل میزان آلودگی صوتی را به همراه خواهد داشت. برند های مختلفی از جرثقیل برقی سیم بکسلی در دنیا وجود دارند که یکی از معروف ترین آنها بالکان کار می باشد. قبل از خرید جرثقیل برقی سیم بکسلی بهتر است اطلاعات دقیقی پیرامون نوع بار و ظرفیت مورد نیاز و نوع سیم بکسل با مشاوره افراد با تجربه کسب نماییم. جرثقیل برقی سیم بکسلی هم بصورت تک فاز و هم سه فاز تولید میشود.

تسمه حمل بار

تسمه حمل بار

تسمه حمل بار در شکل های مختلفی تولید میشود. انواع تسمه گرد یا تسمه اسلینگ، تسمه تخت و تسمه گرد که بصورت تک لا و دولا تولید میشوند برای اهداف لیفتینگ در شرایط خاصی مصرف میشوند. تسمه های تخت که در دو سر خود دارای حلقه بصورت بافت هستند هم بصورت متحرک با اتصال داخل قلاب و شگل و یا اتصال به سطوح توسط پیچ و مهره کار می کنند. تسمه ها گاهی به منظور لیفتینگ و گاهی به منظور محکم کردن اتصال همراه با جغجغه و یا جک لوی مورد استفاده قرار میگیرند. امروزه ظرفیت تسمه حمل بار بالا رفته و تا ظرفیت 30 تن نیز تولید میشوند. مهمترین مزیت استفاده از تسمه ها جلوگیری از زخمی شدن و آسیب به سطح قابل حمل می باشد بر خلاف استفاده از زنجیر و حتی سیم بکسل. ضعف اصلی تسمه ها عدم مقاومت آنها در برابر اجسام تیز می باشد. البته این مشکل دارای راه کارهایی می باشد و امروزه بر روی سطح تسمه با اضافه کردن پارچه هایی از جنس ویژه و یا حتی ترکیبات نفتی تا حدودی این مشکل قابل کنترل می باشد.

جنس و اهمیت اتصالات سیم بکسل و زنجیر

جنس و اهمیت اتصالات سیم بکسل و زنجیر

جنس و اهمیت اتصالات سیم بکسل و زنجیر

در اغلب موارد جنس اتصالات سیم بکسل و زنجیر مطابق و برابر با جنس خود آنها که یا فولادی است و یا استنلس استیل انتخاب میشود. گرید این اتصالات معمولا بسیار بالا می باشد اما بیش از هر چیز به عملیات حرارتی اعمال شده بر این اتصالات و تکنولوژی ساخت توسط برند و کمپانی سازنده بستگی دارد. ظرفیت اتصالات سیم بکسل چه قلاب باشد، شگل، پیچ و مهره، مهارکش، بست سیم بکسل، حلقه، رابط زنجیر و اتصالات دیگر میتواند تابع عواملی چون گرید متریال تولیدی، عملیات تولید، عملیات حرارتی، شکل و استاندارد تولید بستگی داشته باشد بدین معنا که بعنوان مثال دو بست سیم بکسل با اندازه یکسان و از جنس فولادی میتوانند ظرفیت متفاوتی داشته باشند. اتصالات سیم بکسل از جنس فولاد معمولا بصورت آبکاری شده گالوانیزه برای مقابله با پدیده زنگ زدگی عرضه میشوند.

فاکتورهای تعیین کننده قیمت سیم بکسل ها

فاکتورهای تعیین کننده قیمت سیم بکسل ها

فاکتورهای تعیین کننده قیمت سیم بکسل ها

قیمت سیم بکسل ها همانند معیارهای انتخاب آنها تحت تاثیر فاکتورهای بسیار متعددی قرار دارند. شاید بتوان گفت مهمترین این فاکتورها جنس سیم بکسل است چرا که سیم بکسل های استنلس استیل در گرید های مختلف قیمت بالاتری از سیم بکسل های فولادی در سایز برابر دارند که بدیلی قیمت بالاتر جنس استنلس استیل (بدلیل وجود کروم و نیکل در ساختار آنها است). در کنار متریال بکار رفته کشور و شرکت تولید کننده سیم بکسل ها نیز از عوامل بسیار تاثیر گذار در قیمت آنها است. کاملا طبیعی به نظر میرسد که در سایز و ساختار برابر قیمت سیم بکسل آلمانی حتی تا چند برابر بیشتر از قیمت سیم بکسل های چینی و حتی کره ای باشد. نوع بافت و تکنولوژی تولید نیز از عوامل دیگر تاثیر گذار بر قیمت سیم بکسل ها می باشد. برخی از بافت ها از شکل خاصی مفتول در استرند استفاده می کنند مانند سیم بکسل های کمپکت که تولید این ساختارها برای بسیاری تولید کنندگان مقدور نمی باشد. در مورد سیم بکسل های فولادی تنسایل مفتول های بکار رفته نیز از عوامل دیگر موثر در قیمت آنها می باشد. سیم بکسل ها با تنسایل بالاتر دارای مقاومت کششی بالاتری نیز هستند. آنچه گفته شد کم و بیش پیرامون سیم بکسل ها بوده و در مورد اسلینگ فاکتورهای متعدد دیگری نیز که اکثرا در مورد فاکتورهای امنیتی هستند به لیست بالا افزوده می شود. قیمت سیم بکسل روکش دار و یا اسلینگ سیم بکسل بر حسب نوع متغیر می باشد

کاربرد سیم بکسل در معادن سنگ

کاربرد سیم بکسل در معادن سنگ

کاربرد سیم بکسل در معادن سنگ

در معادن سنگ و سنگ بری ها برای برش تخته های سنگ بالاخص سنگ های نمای ساختمانی مانند سنگ تراورتن از سیم بکسل استفاده می کنند. البته استفاده از سیم بکسل در برش سنگ به معنای تماس مستقیم آن با سنگ در برش نیست بلکه با قرار دادن الماسهایی به شکل حلقه رینگ در فواصل مشخص بر روی سیم بکسل که در اغلب موارد با ساختار 6*7 می باشد و بستن سیم بر روی گیره های متحرک بصورت حرکت رفت و برگشتی به برش سنگ می پردازند. جنس سیم بکسل بکار رفته در اتصالات برش سنگ فولادی می باشد و مغزی آن گاهی کنف و گاهی نیز سیم بکسل انتخاب میشود. سایزهای پایین سیم بکسل مانند سایز 8 میلیمتر معمولا در برش سنگ مورد استفاده قرار میگیرند.

نحوه صحیح برش سیم بکسل

نحوه صحیح برش سیم بکسل

هر چند در کاربری های کارگاهی کوچک برای برش زدن سیم بکسل از سنگ فرز استفاده میشود که اغلب نه برای استفاده بلکه برای فروش بر حسب متراژ صورت میپذیرد. اما نحوه صحیح برش سیم بکسل که توسط کارخانجات بزرگ تولید کننده صورت می پذیرد بدین گونه است که با بستن مفتول سیم در انتهای سطح برش و چند سانتی متر قبل از رسیدن به انتها یک تنش فشاری اولیه در انتهای سیم ایجاد می کنند. سپس سیم را بین دو فک و در یک میدان الکترومغناطیسی بسیار با قرار داده تا دمای سیم به مرحله ذوب شده مفتول ها نزدیک شود. سپس با گرداندن فک ها سیم بکسل در نقطه دوب شده به تدریج باریک شده و بالاخره در نقطه ای کاملا جدا میشود. این ظریقه برش سیم بکسل از جدا شدن و باز شدن مفتول ها و استرند ها جلوگیری می کند.